wróć do strony głównej

Aktualności

29.11.2018

Gdańskie okno na świat

Przez porty morskie do kraju trafiają towary z całego świata – od ropy i gazu przez elektronikę aż po samochody, a my mamy sporo doświadczeń w unowocześnianiu i przebudowie portów oraz nabrzeży. Przed nami zadanie zbudowania nabrzeża „Dworzec drzewny” w gdańskim porcie.

Gdańskie okno na świat

Portowe nabrzeże rośnie w siłę

Nabrzeże „Dworzec drzewny” z racji swojej skarpowej budowy od wielu lat nie jest użytkowane. Władze portu w Gdańsku postanowiły jednak przywrócić je do życia i przystosować do obsługi największych jednostek wchodzących do portu wewnętrznego - o zanurzeniu ponad 10 metrów. Pozwoli to bez problemu obsługiwać nawet największe jednostki pływające po Bałtyku. Czy wiecie, że największym statkiem, który gościł w Gdańsku jest kontenerowiec Emma Maersk? Mierzy on aż 397 metrów długości, ponad 56 metrów szerokości, a na swój pokład zabiera ponad 15 tys. kontenerów!

Ponad kilometr prac

W ciągu 96 tygodni, czyli dokładnie w ciągu 672 dni, zmienimy całkowicie nabrzeże o długości 1220 metrów. Na takim odcinku można zaparkować, jeden za drugim, ponad 250 samochodów Volkswagen Passat. Przed nami prace rozbiórkowe, ziemne, ale także konieczność umocnienia dna.

Łącząc Europę

Jak ważny jest to projekt nie tylko dla Gdańska czy Polski, ale także Europy świadczy dofinansowanie Unii Europejskiej. 85% wydatków (wyniosą one 153,7 mln zł) zostanie pokryte z programu „Connecting Europe Facility – Łącząc Europę”. Za taką kwotę można by kupić 1921 wspomnianych wcześniej samochodów VW Passat w podstawowej wersji albo 16 sztuk tramwajów Pesa Jazz Duo 128NG albo 102 467 ton ziemniaków.

-----------------

„50 chwil z życia Budimeksu” to cykl, w którym z okazji 50-lecia firmy chcemy przypomnieć o największych sukcesach i wybranych wydarzeniach z historii Budimeksu. Zapraszamy do lektury!

zobacz wszystkie aktualności
Zobacz listę inwestycji
Konkurs jubileuszowy

"50 inwestycji na 50-lecie Budimeksu"
Ogólnopolski konkurs fotograficzny.
Zrób zdjęcie i wygraj
jedną z czterech cyfrowych lustrzanek,

a co miesiąc vouchery o wartości 250 zł na sprzęt elektroniczny!

Copryright 2018 Budimex    email: konkurs@budimex.pl