wróć do strony głównej

Aktualności

20.11.2018

Nowoczesne technologie na placu budowy

Czasy, w których inżynierowie mieli do dyspozycji jedynie papierowe plany oraz proste narzędzia odchodzą do lamusa. Dziś na naszych placach budów coraz częściej zobaczyć można pracowników wyposażonych w tablety, laserowe mierniki, a nawet w drony.

Nowoczesne technologie na placu budowy

Laserowe skanowanie 3D

To bardzo chętnie i często wykorzystywana przez pracowników Budimex metoda. Specjalne urządzenie wyposażone w laser skanuje dokładnie teren - kiedy np. planujemy inwestycję z rozbudową lub przebudową jakiegoś obiektu. Zebrane informacje tworzą następnie mapę punktów, a specjalne oprogramowanie jest w stanie wytworzyć z nich trójwymiarowy model. Można w ten sposób nie tylko uzyskać cyfrowy model tego, co inżynierowie zastali na budowie, ale też przygotować model w pełni ukończonej inwestycji.

Cyfrowym okiem z powietrza

Choć wydaje się, że drony, czyli bezzałogowe, miniaturowe statki powietrzne, nie mają nic wspólnego z budowami, to rzeczywistość jest zgoła odmienna. Geodeci Budimeksu wyposażeni w drony są w stanie w bardzo szybkim tempie stworzyć dokładne ortofotomapy terenu. Drony pozwalają też z łatwością śledzić postępy budowy i tworzyć stosowną dokumentację, ale także służą nam np. do pomiaru mas ziemnych.

Zamiast papieru - tablety

Na budowach coraz częściej używana jest dokumentacja w formie cyfrowej. Pracownicy wyposażeni w tablety (często przystosowane do pracy w najcięższych warunkach) mają w każdej chwili i w każdym miejscu dostęp do planów, dokumentów technicznych, planu dostaw. Pomaga to także systematyzować pracę i udostępniać informacje. Każdy uprawniony widzi np. kto dokonał odbioru technicznego. Widać, co zostało sprawdzone i czego dotyczyły ewentualne zastrzeżenia,

Modele BIM

Modele BIM, to cyfrowe wizualizacje, dokładne modele powstających dopiero obiektów. Taki model zawiera ogromną liczbę informacji. Przykładowo można na nim obejrzeć dokładny przebieg każdej instalacji, czy to wodnej czy to elektrycznej. Co więcej, dokładnie widać, jakich elementów należy użyć i kto jest ich dostawcą.

Nowoczesność i zaawansowane technologie na placach budów powoli stają się standardem. Budimex, jako największa firma budowlana w kraju, często jako pierwsza sięga po nowe rozwiązania, aby móc budować szybciej, dokładniej i taniej.

-------------------------------

„50 chwil z życia Budimeksu” to cykl, w którym z okazji 50-lecia firmy chcemy przypomnieć o największych sukcesach i wybranych wydarzeniach z historii Budimeksu. Zapraszamy do lektury!

 

zobacz wszystkie aktualności
Zobacz listę inwestycji
Konkurs jubileuszowy

"50 inwestycji na 50-lecie Budimeksu"
Ogólnopolski konkurs fotograficzny.
Zrób zdjęcie i wygraj
jedną z czterech cyfrowych lustrzanek,

a co miesiąc vouchery o wartości 250 zł na sprzęt elektroniczny!

Copryright 2018 Budimex    email: konkurs@budimex.pl