wróć do strony głównej

Aktualności

04.10.2018

Katowice mogą być dumne nie tylko ze Spodka

Niektórzy chwalą jej ciekawy, wręcz designerski styl, inni porównują ją do ogromnego termosu - nowa wieża kontroli lotów w Pyrzowicach k. Katowic - najwyższa tego typu w Polsce.

Katowice mogą być dumne nie tylko ze Spodka

Dwa razy wyższa od poprzedniej

Poziom operacyjny wybudowanej przez nas wieży, czyli ten, na którym pracują kontrolerzy ruchu, umieszczony jest na wysokości 41 metrów. Dla porównania: właśnie wybudowana wieża w Krakowie ma 42 metry, a poziom operacyjny będzie położony na wysokości 36 metrów, zaś ta, która do tej pory była używana w Pyrzowicach ma 23 metry wysokości, czyli jest dwa razy niższa (jeżeli na marginesie zastanawiasz się, ile metrów ma najwyższa na świecie wieża kontroli lotów, to spieszymy z odpowiedzią - mierzy sobie 132 metry i znajduje się na lotnisku Bangkok-Suvarnabhumi).

Na powierzchni ponad 1800 m2 rozmieszczone są pomieszczenia ze stanowiskami kontroli wieżowej i kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe oraz zaplecze socjalne. Wokół wieży powstał także system dróg wewnętrznych wraz z parkingami.

4 mln pasażerów rocznie

W ubiegłym roku lotnisko odprawiło ponad 3 mln. 800 tysięcy pasażerów, czyli o 600 tys. więcej niż w 2016 roku. W tym roku szacuje się, że Katowice-Pyrzowice odprawią ponad 4 miliony pasażerów.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie poprawienie jakości warunków pracy kontrolerów, a co za tym idzie, sprawności przyjmowania i wysyłania samolotów. Tylko w 2017 roku kontrolerzy obsłużyli łącznie aż 34 725 operacji lotniczych. To dużo, a z czasem może będzie ich tyle, ile na największym lotnisku świata... Port lotniczy Atlanta obsłużył 880 000 operacji lotniczych.

Przekonajcie się sami, czy dajecie „lajka” designowi katowickiej wieży, zróbcie jej zdjęcie (nocą lub za dnia, albo sobie z nią w postaci „selfie”) i wyślijcie a konkurs z okazji jubileuszu 50-lecia naszej firmy. Wszystkie informacje na stronie www.50pracbudimexu.pl

 

 -------------------------------

„50 chwil z życia Budimeksu” to cykl, w którym z okazji 50-lecia firmy chcemy przypomnieć o największych sukcesach i wybranych wydarzeniach z historii Budimeksu. Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

zobacz wszystkie aktualności
Zobacz listę inwestycji
Konkurs jubileuszowy

"50 inwestycji na 50-lecie Budimeksu"
Ogólnopolski konkurs fotograficzny.
Zrób zdjęcie i wygraj
jedną z czterech cyfrowych lustrzanek,

a co miesiąc vouchery o wartości 250 zł na sprzęt elektroniczny!

Copryright 2018 Budimex    email: konkurs@budimex.pl