wróć do strony głównej

Aktualności

20.09.2018

Kraina mlekiem płynąca, czyli najnowocześniejszy taki zakład w Europie

Mleko bez laktozy, a może białkowe odżywki dla sportowców? Najwięksi na świecie dostawcy zaawansowanych odżywek - dla sportowców, dzieci czy też suplementów diety - korzystają z produktów wytwarzanych w jednej z najnowocześniejszej mleczarni w Europie. To właśnie w Lidzbarku Warmińskim, w zaledwie 6 miesięcy, zbudowaliśmy dla grupy Polmlek na wskroś nowoczesny obiekt.

Kraina mlekiem płynąca, czyli najnowocześniejszy taki zakład w Europie

Zakład produkcyjny wytwarza przede wszystkim cukier mleczny (laktozę) oraz białka serwatkowe (WPC). Te ostatnie, to jeden z głównych składników nowoczesnych preparatów białkowych, tak chętnie stosowanych przez osoby aktywnie uprawiające sport. Odbiorcami produktów z Lidzbarka są najwięksi dostawcy tego typu produktów w Europie, co tylko potwierdza najwyższą jakość samego produktu, ale także bardzo wysokie standardy produkcyjne.

W związku z tym, że w zakładzie produkuje się między innymi produkty dla dzieci i niemowląt, musiano tak zaprojektować konstrukcję żelbetonową, aby spełniała najwyższe standardy higieniczne. Prace wykonywane w systemie 24/7 wymagały opracowania aż 49 różnych mieszanek betonu, dostosowanych do warunków atmosferycznych, ale także danego elementu konstrukcyjnego i jego późniejszego kontaktu z produktem. Do budowy zużyto 9000 m3 betonu, co przełożyło się na około 1750 kursów betonowozów.

Dziennie zakład przerabia około 3 milionów litrów serwatki. To mniej więcej tyle, ile zmieści się w 83 dużych cysternach przewożących paliwo. Taki konwój jadący po drogach rozciągałby się na prawie 1,5 km. A to nie koniec możliwości zakładu Polmlek - jego maksymalna dobowa wydajność sięga aż 6 milionów litrów serwatki. Robi wrażenie, prawda?

Kupując swoją odżywkę białkową, pamiętaj, że jej główny składnik prawdopodobnie pochodzi z polskiego zakładu, wybudowanego przez Budimex :)

 

-------------------------------

„50 chwil z życia Budimeksu” to cykl, w którym z okazji 50-lecia firmy chcemy przypomnieć o największych sukcesach i wybranych wydarzeniach z historii Budimeksu. Zapraszamy do lektury!

 

zobacz wszystkie aktualności
Zobacz listę inwestycji
Konkurs jubileuszowy

"50 inwestycji na 50-lecie Budimeksu"
Ogólnopolski konkurs fotograficzny.
Zrób zdjęcie i wygraj
jedną z czterech cyfrowych lustrzanek,

a co miesiąc vouchery o wartości 250 zł na sprzęt elektroniczny!

Copryright 2018 Budimex    email: konkurs@budimex.pl