wróć do strony głównej

Aktualności

27.11.2018

Lubisz żeglować? Malowniczy Kanał Elbląski czeka!

Kanał Elbląski to prawdziwy unikat w skali świata, uznany został za jeden z siedmiu cudów Polski w plebiscycie „Rzeczpospolitej”. Co jest w nim tak niesamowitego? Pochylnie, które wyciągają statki z wody i po torach przenoszą do kolejnych części kanału – wrażenia niesamowite! 

Lubisz żeglować? Malowniczy Kanał Elbląski czeka!

Jednym z zadań zrealizowanych w latach 2011-2012 przez Budimex była przebudowa kanału na szlakach żeglownych: Miłomłyn - Olsztyn - Stare Jabłonki, Miłomłyn - Iława, Jezioro Ruda Woda - Jezioro Bartężek"

100 metrów różnicy poziomu

Budowa Kanału Elbląskiego została zakończona w drugiej połowie XIX wieku i od tego czasu działa on niemal nieprzerwanie. Czy wiecie, że różnica poziomów między jeziorem Druzno a Buczyńcem sięga 100 metrów? Aby ją pokonać, statki i łodzie korzystają z systemu pięciu pochylni i czterech śluz. Naszą rolą było sprawienie, aby żegluga po kanale była bezpieczna i komfortowa przez wiele następnych lat. W ramach przebudowy na poszczególnych odcinkach wykonane zostały roboty pogłębieniowe i udrożnienie kanału. Wzmocnione zostały też brzegi.

Prawdziwa gratka - statkiem po lądzie

Kanał Elbląski przyciąga do siebie turystów z całego świata. Nic dziwnego, ponieważ jest to jedyna taka konstrukcja hydrotechniczna na świecie, gdzie statki transportowane są pochylniami po lądzie, a te napędzane są siłą wody.  Ekologicznie i ekonomicznie! Czy wiecie, że różnica poziomów najwyższej pochylni Oleśnica to ponad 24 metry? To mniej więcej tyle, ile mierzy siedmiopiętrowy blok mieszkalny! Ciekawostką jest, że używane statki białej floty to bardzo specyficzne konstrukcje. Z racji wiaduktów i mostków ściany nadbudówki mogą być opuszczone w dół, aby umożliwić bezpieczny rejs, a same statki mogą mieć maksymalną szerokość pokładu zaledwie 3,35 m.

Kiedy będziesz planował wakacyjny wypad, nie zapomnij odwiedzić przepięknych okolic Elbląga i Ostródy. Rejs kanałem zapewnia moc wspaniałych wrażeń!

-----------------

„50 chwil z życia Budimeksu” to cykl, w którym z okazji 50-lecia firmy chcemy przypomnieć o największych sukcesach i wybranych wydarzeniach z historii Budimeksu. Zapraszamy do lektury!

zobacz wszystkie aktualności
Zobacz listę inwestycji
Konkurs jubileuszowy

"50 inwestycji na 50-lecie Budimeksu"
Ogólnopolski konkurs fotograficzny.
Zrób zdjęcie i wygraj
jedną z czterech cyfrowych lustrzanek,

a co miesiąc vouchery o wartości 250 zł na sprzęt elektroniczny!

Copryright 2018 Budimex    email: konkurs@budimex.pl