wróć do strony głównej

Aktualności

09.10.2018

Płyniemy z prądem!

Dzieci często pytają rodziców, skąd się bierze w gniazdku prąd. My odpowiadamy, że między innymi z elektrowni w Turowie. Moc nowego bloku elektrowni Turów to blisko 500 MW brutto. Ta moc pozwala zaspokoić potrzeby ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych. Natomiast elektrownia Bełchatów, w której wykonaliśmy fundament, to blok generujący aż 833 MW!

Płyniemy z prądem!

W przypadku elektrowni Turów prace nad nowym blokiem energetycznym wciąż trwają, a ich zakończenie planowane jest na rok 2020. Nowy blok zastąpi wycofane z eksploatacji trzy jednostki starszej generacji (bloki nr 8, 9, 10), przy czym będzie on spełniał najnowsze normy ochrony środowiska. Kluczowymi elementami składowymi elektrowni są kocioł, turbina i generator. Gigantyczny turbozespół dotarł już do elektrowni prosto z Japonii. Czy wiecie, że aby zapewnić odpowiednią temperaturę wirnika generatora, wirującego z prędkością 3000 obrotów na minutę i o wadze 320 ton, niezbędne jest chłodzenie go specjalnym gazem czyli wodorem?

Bełchatowska elektrownia to prawdziwy gigant pod każdym względem. Czy wiecie, że w ciągu tylko jednej minuty spalany jest tam węgiel, który może wypełnić po brzegi jeden wagon kolejowy? Najwyższy komin elektrowni mierzy 300 metrów, co można porównać do szerokości kanału Sueskiego albo wysokości wieży Eiffla - ta jest tylko o 24 metry wyższa. Budowa nowego bloku wymagała postawienia solidnych fundamentów. Aby wybetonować płytę fundamentową wylaliśmy ponad 27 tys. mbetonu ze średnią wydajnością 196,7 mna godzinę. Cały ten proces trwał 138 godzin.

Kiedy kolejnym razem podłączycie telefon do ładowarki albo włączycie światło, pomyślcie, że w waszym gniazdku może płynąć prąd z jednej z tych elektrowni.

 

 -------------------------------

„50 chwil z życia Budimeksu” to cykl, w którym z okazji 50-lecia firmy chcemy przypomnieć o największych sukcesach i wybranych wydarzeniach z historii Budimeksu. Zapraszamy do lektury!

 

zobacz wszystkie aktualności
Zobacz listę inwestycji
Konkurs jubileuszowy

"50 inwestycji na 50-lecie Budimeksu"
Ogólnopolski konkurs fotograficzny.
Zrób zdjęcie i wygraj
jedną z czterech cyfrowych lustrzanek,

a co miesiąc vouchery o wartości 250 zł na sprzęt elektroniczny!

Copryright 2018 Budimex    email: konkurs@budimex.pl