wróć do strony głównej

Aktualności

09.10.2018

Polski Cement w Architekturze - z tego jesteśmy dumni

Stowarzyszenie Architektów Polskich co roku organizuje prestiżowy konkurs na najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetonowej. Zbudowany przez Budimex gmach Sądu Rejonowego w Katowicach jest laureatem tej nagrody. To naprawdę wyjątkowo piękny i funkcjonalny budynek.

Polski Cement w Architekturze - z tego jesteśmy dumni

Ideą powstania nowego budynku była poprawa organizacji pracy sądów i umieszczenie wszystkich wydziałów pod jednym dachem. Katowicki Sąd Rejonowy prowadzi co roku tysiące spraw. Czy wiecie, że tylko w roku 2016 do sądu wpłynęło ponad 17000 spraw cywilnych oraz niemal identyczna liczba karnych? Tak duża liczba prowadzonych postępowań wymagała nowego i funkcjonalnego budynku.

Zaprojektowany przez pracownię Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz gmach posiada ponad 600 pomieszczeń dla pracowników oraz 51 nowoczesnych sal rozpraw. Wszystko to w wykonanej w technologii żelbetonowej formie. Warto dodać, że byliśmy odpowiedzialni nie tylko za zbudowanie gmachu (była to inwestycja „pod klucz”), ale też za całą dodatkową infrastrukturę jak drogi, parkingi czy zagospodarowanie terenów wewnętrznych.

Kapituła konkursu doceniła majestatyczny wygląd – rozległy portal wejściowy z kolumnadą od razu przywodzi na myśl, że jest to siedziba dostojnej instytucji. Stojąc pod sądem, koniecznie spójrzcie w górę – część jednej z sal rozpraw niejako wychodzi poza obrys budynku i opiera się na dodatkowych kolumnach. Efekt wizualny – szczególnie przy włączonym oświetleniu – jest niesamowity!

Budynek w swoim wnętrzu ukrywa pełne zieleni dziecińce, a surową formę złagodzono harmonijnymi dodatkami z drewna. Dodatkowo część ścian została wyłożona cegłą klinkierową, dzięki której budynek stał się „cieplejszy i przyjaźniejszy”.  Warto dodać, że jest to jeden z największych budynków wymiaru sprawiedliwości zbudowanych od podstaw w Polsce w ostatnich latach.

Choć nikomu nie życzymy, aby musiał odwiedzić sąd, tak do Sądu Rejonowego w Katowicach warto się udać właśnie po to, aby nacieszyć oko jednym z najpiękniejszych budynków Katowic.

 

 -------------------------------

„50 chwil z życia Budimeksu” to cykl, w którym z okazji 50-lecia firmy chcemy przypomnieć o największych sukcesach i wybranych wydarzeniach z historii Budimeksu. Zapraszamy do lektury!

 

zobacz wszystkie aktualności
Zobacz listę inwestycji
Konkurs jubileuszowy

"50 inwestycji na 50-lecie Budimeksu"
Ogólnopolski konkurs fotograficzny.
Zrób zdjęcie i wygraj
jedną z czterech cyfrowych lustrzanek,

a co miesiąc vouchery o wartości 250 zł na sprzęt elektroniczny!

Copryright 2018 Budimex    email: konkurs@budimex.pl