wróć do strony głównej

Aktualności

29.11.2018

Suchy zbiornik w Raciborzu – tak chronimy przed powodziami

Większość z nas pamięta rok 1997 i falę powodzi, które wówczas nawiedziły Polskę. Jednym z miast, które najbardziej ucierpiało w tym czasie, był Wrocław. Aby zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości zdecydowano się na wybudowanie potężnego zbiornika, który ochroni ponad 2,5 mln mieszkańców regionu. Budimex jest odpowiedzialny za doprowadzenie inwestycji do końca.

Suchy zbiornik w Raciborzu – tak chronimy przed powodziami

Inwestycja, którą realizujemy, jest naprawdę potężna. Suchy zbiornik będzie mógł pomieścić aż 185 mln metrów sześciennych wody. To mniej więcej tyle, ile zmieściłoby się w niemal 50 tysiącach basenów olimpijskich. Tak duża pojemność potrzebna jest, aby zabezpieczyć region województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego przed konsekwencjami obfitych opadów deszczu i w rezultacie ryzykiem uszkodzenia przez Odrę wałów przeciwpowodziowych.

Warto podkreślić, że zbiornik będzie miał długość ponad 22 km i będzie to największa tego typu konstrukcja, jaka kiedykolwiek powstała w naszym kraju. Czy wiecie, że powierzchnia zbiornika będzie wynosić około 26 km2 co oznacza, że w jego wnętrzu zmieściłby się na przykład cały Cieszyn?

Dobrą informacją jest to, że lokalne władze planują wykorzystać zbiornik nie tylko w celu ochrony przed powodzią, ale chcą z niego uczynić także miejsce rekreacji i lokalną atrakcję. Już teraz planowane jest zbudowanie licznych ścieżek rowerowych biegnących wzdłuż wału obiektu. Docelowo, kiedy z czasem zbiornik wypełni się wodą, lokalni włodarze mają zamiar utworzyć z niego centrum sportów wodnych i wodnej rozrywki dla całego regionu. Wypełniony wodą zbiornik ma pozytywnie wpłynąć też na regulację żeglowności Odry.

-----------------

„50 chwil z życia Budimeksu” to cykl, w którym z okazji 50-lecia firmy chcemy przypomnieć o największych sukcesach i wybranych wydarzeniach z historii Budimeksu. Zapraszamy do lektury!

 

zobacz wszystkie aktualności
Zobacz listę inwestycji
Konkurs jubileuszowy

"50 inwestycji na 50-lecie Budimeksu"
Ogólnopolski konkurs fotograficzny.
Zrób zdjęcie i wygraj
jedną z czterech cyfrowych lustrzanek,

a co miesiąc vouchery o wartości 250 zł na sprzęt elektroniczny!

Copryright 2018 Budimex    email: konkurs@budimex.pl