wróć do strony głównej

Aktualności

06.11.2018

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku - nowa jakość

Podczas obchodów pięciolecia Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku) w 1955 roku podjęto decyzję o budowie szpitala. Został on oddany do użytku w 1962 roku i był w tamtych latach jednym z największych w kraju.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku - nowa jakość

Blisko 750 łóżek, około 1000 zatrudnionych osób, 12 sal operacyjnych, 12 klatek schodowych, 9 wind, 1500 pomieszczeń oraz prawie 2,5 kilometra korytarzy - te liczby robiły wrażenie i pewnie dlatego do dziś nazywany jest potocznie "gigantem". Na początku był to Państwowy Szpital Kliniczny w Białymstoku, jednak pod koniec lat 90 zmienił nazwę na Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny, zaś w roku 2008 stał się Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym.

Obecnie, dzięki naszej pracy, pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, którego powierzchnia zwiększyła się dwukrotnie, mogą korzystać z nowej Kliniki Stacji Dializ, Centrum Badań Klinicznych oraz Oddziału Nefrologii. Otwarcie rozbudowanej placówki odbyło się 10 października 2018. Inwestycję zlecił nam Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Budimex rozpoczął dwuetapowe prace w lipcu 2011 roku, a zakończył we wrześniu 2018 roku. Dzięki modernizacji szpital powiększył się o 100 000 m3 nowej kubatury. Powierzchnia użytkowa budynków wynosi 38,1 tys. m.kw., powierzchnia użytkowa nadbudowy w budynkach D i E – 2,7 tys. m.kw. Prace obejmowały także przebudowę budynków A, B, C, budowę pawilonów G i H, nadbudowę pawilonu F, wykonanie instalacji wewnętrznych w obiektach, budowę trzykondygnacyjnego parkingu (dla 210 samochodów osobowych) i rozbiórkę lądowiska dla helikopterów. Modernizacja przebiegała bardzo sprawnie. Już po kilku miesiącach gotowe było 70 proc. stanu surowego budynku rehabilitacji oraz wykopy pod budynki G i H. Zabezpieczono też budynek „M" przed napływem wód gruntowych.

Była to niezwykle ważna, ale też wymagająca inwestycja. Przed rozbudową szpital był miejscem mocno już wyeksploatowanym, a jego blisko 50-letni budynek z trudem spełniał podwójną rolę uczelni i placówki opieki zdrowotnej. Dotkliwy był brak wystarczającej liczby łóżek intensywnej opieki medycznej oraz brak pomieszczeń dydaktycznych dla nawet 1000 studentów kierunków medycznych, którzy codziennie przebywali na terenie placówki. Poza zaplanowanym rozmachem działań, budowa powierzona Budimeksowi stanowiła także wyzwanie czysto organizacyjne – podczas realizacji projektu trzeba było prowadzić wszystkie prace przy jednoczesnym funkcjonowaniu szpitala. Cieszymy się, że wszystko się udałoJ

Więcej o placówce możesz dowiedzieć się tutaj: www.uskwb.pl

 

-------------------------------

„50 chwil z życia Budimeksu” to cykl, w którym z okazji 50-lecia firmy chcemy przypomnieć o największych sukcesach i wybranych wydarzeniach z historii Budimeksu. Zapraszamy do lektury!

zobacz wszystkie aktualności
Zobacz listę inwestycji
Konkurs jubileuszowy

"50 inwestycji na 50-lecie Budimeksu"
Ogólnopolski konkurs fotograficzny.
Zrób zdjęcie i wygraj
jedną z czterech cyfrowych lustrzanek,

a co miesiąc vouchery o wartości 250 zł na sprzęt elektroniczny!

Copryright 2018 Budimex    email: konkurs@budimex.pl