wróć do strony głównej

Aktualności

11.12.2018

Wspieramy innowacje

Świat rozwija się w ogromnym tempie. Niemal co roku wymieniamy smartfon na bardziej zaawansowany, lodówki potrafią same zamawiać brakujące produkty, a inteligentne domy dopasowują się do stylu naszego życia. Choć może na pierwszy rzut oka tego nie widać, zmieniają się także technologie stosowane w budownictwie.

Wspieramy innowacje

Na naszych budowach spotkacie drony, tablety czy zaawansowany sprzęt laserowy – to teraźniejszość. Korzystamy z nich i jednocześnie szukamy najlepszych rozwiązań jutra. Dlatego stworzyliśmy program „Budimex innowacje”.

Współpracujemy z takimi partnerami jak uczelnie wyższe, parki technologiczne, akceleratory dla star-upów oraz fundusze inwestycyjne. Szukamy najciekawszych start-upów, innowacyjnych projektów i firm, które mają ciekawe pomysły, mogące zmienić branżę budowlaną i deweloperską.

Na marginesie - czy wiecie, że z usług niektórych start-upów korzystacie na co dzień? Facebook, Spotify, Uber czy AirBnb to jedne z największych firm, które niedawno były start-upami, a dziś mają miliony klientów na całym świecie!

W branży budowlanej także mamy przykłady firm start-upowych, które nie tylko weszły na rynek, ale ich wartość liczona jest obecnie w miliardach dolarów. Są to na przykład: Katerra (3 mld USD) działająca w obszarze offsite construction residential and commercial czy Uptake (2,3 mld USD), zajmująca się analizą Big Data oraz AI.

Dlatego właśnie wierzymy w ludzi i ich pomysły, bo z czasem mogą one zmienić całą branżę.

Budimex dysponuje zespołem najlepszych specjalistów, którzy są w stanie wesprzeć swoją profesjonalną wiedzą i doświadczeniem praktycznie każdy projekt. Dodatkowo dajemy możliwość przetestowania nowych rozwiązań czy materiałów w naszych nowoczesnych laboratoriach, ale także w praktyce na placach budów i w biurach. Krótko mówiąc, oferujemy mentoring biznesowy, profesjonalne środowisko do prowadzenia testów i badań, a nawet doradztwo w komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań. Tak zebrane doświadczenia są dla rozwoju projektu bezcenne.

Od stycznia, do naszego programu „Budimex Innowacje” zgłosiło się już ponad 100 start-upów. W tym czasie zrealizowaliśmy 3 prototypy i pracujemy nad kolejnymi.

Podjęliśmy współpracę m.in. z firmą Sky Tronic, z którym pracujemy nad autonomicznym dronem 3D Flight Explorer FLC. Nowatorski dron to autonomicznie poruszająca się platforma pomiarowa, która w obrębie monitorowanego obszaru precyzyjnie odwzoruje elementy przestrzeni w technologii 3D, w czasie rzeczywistym i przy marginalizacji roli pilota-operatora. Taki system może być wykorzystany na przykład do cyklicznych inwentaryzacji terenów budowlanych, umożliwiając łatwiejszą kontrolę zasięgu robót, a także postępu inwestycji. Za zakończony sukcesem proof of concept inteligentnego oświetlenia biurowego otrzymaliśmy razem z Optical Electronics nagrodę „Nowy Impuls 2018”.

Warto też wspomnieć, że  Budimex bierze udział w projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Horyzont 2020 i innych. W październiku rozpoczął się międzynarodowy projekt badawczo-rozwojowy SAFEWAY - ogromne przedsięwzięcie skupiające aż 14 konsorcjantów z Europy. Projekt ma ścisły związek z Transeuropejską Siecią Transportową (TEN-T), która została zaplanowana dla dopełnienia obsługi i utrzymania inwestycji infrastrukturalnych w kluczowych korytarzach transportowych w Europie.

To, co dziś wydaje się nierealne, jutro może stać się niezbędne, dlatego inicjatywa „Budimex innowacje” została otwarta także wewnątrz naszej organizacji. Każdy pracownik, menadżer, kierownik, dyrektor ma dostęp do listy innowacji oferowanych przez start-upy. Dzięki temu łatwiej jest nam diagnozować nowe potrzeby biznesowe i branżowe, łączyć je z ofertą nowoczesnych technologii zgłoszonych do programu. Szukamy zastosowania dla produktów i usług oferowanych przez innowacyjne firmy i zachęcamy do tego wszystkich pracowników. Każdy może być innowatorem i zgłosić swój racjonalizatorski pomysł, usprawniający codzienną pracę. Każdy zespół może skorzystać z oferty nowoczesnych technologii – portfolio innowacji – zbudować, wdrożyć i przetestować prototyp dopasowany do potrzeb biznesu.

Jesteśmy nowoczesną firmą i nie boimy się nowych rozwiązań. Wierzymy, że „Budimex innowacje” przyniesie w najbliższym czasie mnóstwo ciekawych pomysłów, które pomogą budować jeszcze lepsze i ciekawsze konstrukcje.

Mówi się, że innowacje w branży budowlanej absorbowane są z dużym trudem. Chcemy to zmienić.

-----------------

„50 chwil z życia Budimeksu” to cykl, w którym z okazji 50-lecia firmy chcemy przypomnieć o największych sukcesach i wybranych wydarzeniach z historii Budimeksu. Zapraszamy do lektury!

 

 

zobacz wszystkie aktualności
Zobacz listę inwestycji
Konkurs jubileuszowy

"50 inwestycji na 50-lecie Budimeksu"
Ogólnopolski konkurs fotograficzny.
Zrób zdjęcie i wygraj
jedną z czterech cyfrowych lustrzanek,

a co miesiąc vouchery o wartości 250 zł na sprzęt elektroniczny!

Copryright 2018 Budimex    email: konkurs@budimex.pl