wróć do strony głównej

Aktualności

29.11.2018

Żelazny Most - potężna inwestycja, potężne wyzwanie

Odpady poflotacyjne… Brzmi jak kosmos? Okazuje się, że największe w Europie i drugie co do wielkości na świecie miejsce ich deponowania znajduje się na wschód od Polkowic. Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych, należący do KGHM Polska Miedź i zwany „Żelaznym Mostem”, jest miejscem deponowania odpadów z flotacji rud miedzi.

 

Żelazny Most - potężna inwestycja, potężne wyzwanie

Budowę „Żelaznego Mostu” rozpoczęto ponad 40 lat temu. Eksploatacja trwa od lutego 1977 r. Niemal od razu też rozpoczęto jego rozbudowę. Obecnie ma on 1394 ha powierzchni całkowitej. Otoczony jest zaporami długimi na ponad 14 km, wysokimi na 20-45 m. Mieści 8 mln metrów sześciennych wody, której głębokość w akwenie (ponad poziomem osadów przy dnie) wynosi 2,5 m. Dla porównania Warszawa zużywa średnio 330 tys. m3 kranówki i produkuje 580 tys. m3 ścieków na dobę. Dlaczego ten zbiornik ma kluczowe znaczenie? Jego brak, a co za tym idzie, brak możliwości składowania odpadów, oznaczałby wstrzymanie pracy kopalń oraz hut. Czy wiecie, że tona takich odpadów zawiera około 17 gramów cennych metali, których wartość rynkowa może sięgać 580 dolarów?

Zgodnie z przewidywaniami bez rozbudowy zbiornik wypełniłby się do roku 2023. Dlatego też Budimex na zlecenie KGHM rozpoczął rozbudowę „mostu” o tzw. Kwaterę Południową, dzięki której odpady nie wypełnią obiektu do 2037 roku. Docelowa objętość Kwatery Południowej wynosić będzie około 170 mln m3, długość zapór zewnętrznych około 6400 m, a wysokość maksymalnie 60 m, natomiast szerokość plaż minimum 200 m.

Pełna realizacja pierwszego etapu prac, za które odpowiada nasza firma, jest planowana na koniec 2021 roku. Wartość podpisanego kontraktu wynosi 578 mln złotych netto.

-----------------

„50 chwil z życia Budimeksu” to cykl, w którym z okazji 50-lecia firmy chcemy przypomnieć o największych sukcesach i wybranych wydarzeniach z historii Budimeksu. Zapraszamy do lektury!

zobacz wszystkie aktualności
Zobacz listę inwestycji
Konkurs jubileuszowy

"50 inwestycji na 50-lecie Budimeksu"
Ogólnopolski konkurs fotograficzny.
Zrób zdjęcie i wygraj
jedną z czterech cyfrowych lustrzanek,

a co miesiąc vouchery o wartości 250 zł na sprzęt elektroniczny!

Copryright 2018 Budimex    email: konkurs@budimex.pl