wróć do strony głównej

Nasza historia

Czy pamiętacie rok 1968? To był ze wszech miar ważny, zarówno w Polsce, jak i na świecie. U naszych czeskich sąsiadów po dojściu do władzy Aleksandra Dubczeka i tzw. „praskiej wiośnie”, czyli próbie liberalizacji systemu komunistycznego w tym kraju, wojska Układu Warszawskiego przeprowadziły w sierpniu inwazję w obronie ustroju. W październiku w Chinach zakończyła się tzw. rewolucja kulturalna, zaś w Wietnamie wciąż trwała wojna. W listopadzie w wyborach prezydenckich w USA zwyciężał Richard Nixon. W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia kosmonauci amerykańscy na pokładzie Apollo 8 trzykrotnie okrążali Księżyc. Swój tryumf święciła też radziecka myśl techniczna, gdy 31 grudnia w powietrze wzbił się pierwszy samolot Tu-144.

W styczniu po głośnej inscenizacji „Dziadów” A. Mickiewicza w Teatrze Narodowym warszawscy studenci demonstrowali przeciwko zdjęciu spektaklu sceny, w marcu na ulice w geście protestu wyszli ich koledzy z uczelni krakowskich, poznańskich i gdańskich. Zapoczątkowało to wiele zmian w życiu polskiego społeczeństwa.

NARODZINY BUDIMEXU

Rok 1968 to także narodziny takich gwiazd, jak Led Zeppelin i Deep Purple, na ceremonii Oskarów króluje Katharine Hepburn oraz Barbra Streisand, podczas gdy na Broadwayu po raz pierwszy wystawiany jest kutlowy musical pt. Hair.
W kinach można było obejrzeć „2001: Odyseję kosmiczną” Stanleya Kubricka i skandalizującą „Barbarellę” Rogera Vadima z olśniewającą Bridget Bardot.

Na tle tak interesujących i przełomowych wydarzeń rodzi się historia Budimeksu, kiedy to ówczesne władze w celu eksportu usług budowlanych głównie do krajów rozwijających się w Azji i Afryce, a także krajów bloku wschodniego powołały Centralę Handlu Zagranicznego Budownictwa Budimex. Dzięki przemianom lat 80 i 90 spółka stała się liderem polskiego rynku.

LATA 1968-1977

Polska myśl techniczna inżynierów i ekip budowlanych Budimeksu rozsianych po krajach Europy, Azji i Afryki realizowała coraz to nowe inwestycje. Spośród najbardziej istotnych obiektów realizowanych w tamtym czasie na pewno trzeba wymienić:
- gmach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej w Moskwie,
- ambasadę Polski w Korei,
- budowę Fabryki TESLA w Czechosłowacji,
- most Tiknit w Iraku,
- budowy studnie i drogi w Libii,
- budowy dróg i fabryk w Czechosłowacji i NRD,
- hale wystawowe Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Z początkiem roku 1971 rodzi się także inna siostrzana- jak się okaże później - spółka Budimeksu - firma Dromex.

W Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Robót Drogowych i Mostowych powstaje właśnie Biuro Eksportu Budownictwa Komunikacyjnego Dromex. Od samego początku pracownicy firmy zdobywali doświadczenie na pustyniach Bliskiego Wschodu.

Na szczególną uwagę zasługuje dość niezwykła inwestycja Budimeksu realizowana w tamtych latach - odbudowa przez polskich specjalistów z Budimeksu miasta Barka (Al-Mardż) w Libii po trzęsieniu ziemi. W archiwach Wytwórni Filmów Dokumentalnych znaleźć można film poświęcony temu miastu po odbudowie, zatytułowany „El Marj- stara i nowa Barka”.

W ciągu pierwszych 10-lat istnienia Budimex podpisał 75,5 tysiąca kontraktów, realizując inwestycje w Polsce i poza jej granicami.

LATA 1978-1987

10-lecie Budimex
Koniec lat siedemdziesiątych to czas wielu istotnych wydarzeń, które miały ogromny wpływ na historię najbliższych 30 lat…
Początek drugiej dekady działania Budimeksu to na świecie rok trzech papieży i wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. Cała dekada pełna jest niezwykłych wydarzeń. Polska nadal jest teatrem rozmów robotników z rządem o lepszą przyszłość, czego apogeum i smutnym efektem będzie wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 roku.

Początek II. dziesięciolatki funkcjonowania Budimeksu to także rok Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Argentynie i wielkich nadziei polskich kibiców związanych z występem polskich piłkarzy, po srebrnym medalu olimpijskim na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu.Trwa świetna passa firmy za granicą. Dromex zdobywa doświadczenia na pustyniach Bliskiego Wschodu. Za przeszło 1 mld dolarów firma wybudowała ponad 4000 km dróg w Libii, co stanowiło 13% sieci drogowej tego kraju. Największe kontrakty zrealizowano w Iraku, gdzie w latach 80 trwała najpotężniejsza inwestycja drogowa świata – budowa autostrady tranzytowej od granicy z Kuwejtem do granicy z Jordanią i Syrią. Dromex wybudował dwa odcinki tej magistrali, których łączna długość wyniosła 270 km, a wartość 450 mln dolarów. Łącznie spółka wybudowała poza granicami ponad 4700 km dróg i autostrad oraz około 100 dużych mostów, wiaduktów i węzłów komunikacyjnych za ponad 1,7 mld dolarów.
 
W roku 1982 powstaje Budimex Poznań który początkowo działał jako oddział Firmy, by po 9 latach stać się samodzielną jednostką związaną kapitałowo z Budimeksem, a następnie stać się częścią Budimeksu Dromeksu.
Eksport Budimeksu w samych tylko latach 1981-82 wyniósł ponad 500 milionów dolarów amerykańskich, Firma była obecna m. in. na rynkach krajów RWPG, RFN, Austrii, Libii, Iraku i Iranu, współpracując z takimi firmami jak: Deutsche Babcock, Salzgitter, Mannesmann, AEG Kanis, Mitsubishi Heavy Industries, FIAT Engineering etc.

LATA 1988 - 1997

Pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków nie miało jeszcze świadomości przemian społeczno-gospodarczych 1989 roku. Budimex natomiast – bez względu na te zmiany – rozwijał się w najlepsze.

Trzecie dziesięciolecie działalności firma zamykała kolejnymi osiągnięciami. W 1997 roku Budimex był już holdingiem, a także liczącą się w świecie, a z pewnością największą w Polsce firmą budowlaną. Budował dotychczas w 23 krajach i zatrudniał dziesiątki tysięcy specjalistów. W tym czasie poza granicami naszego kraju pracowało ponad 2000 pracowników, a w kraju w całym holdingu – 2006 osób, przy czym w biurze centrali… zaledwie 150 osób.

W 1992 roku w ramach przemian gospodarczo-politycznych w Polsce Budimex został sprywatyzowany. Trzy lata później akcje firmy trafiły na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Już podczas pierwszych notowań w 1995 roku wartość akcji przekroczyła cenę emisyjną o 35%.
siedziba Budimex przy Marszałkowskiej

O ich atrakcyjności świadczą dni, kiedy obrót akcjami Budimeksu przekraczał 25% ogólnych obrotów na GPW. Rok 1994 Budimex zamknął zyskiem przekraczającym 9 mln złotych; rok później odnotowano wzrost aż o ponad 22,6 mln.
 
Poza granicami kraju Budimex zarządzał wówczas osiemnastoma spółkami. Były to m.in.: Budimex Praha, Budimex Panon i Epito w Budapeszcie, Albor w Soffi, Merkury w Moskwie, SlovBud w Bratysławie i jedna placówka w Kolonii. Na dynamiczny rozwój firmy – poza zaangażowaniem całej załogi - miało wpływ sprawne zarządzanie. Na czele Zarządu Budimexu w tamtym czasie stał Grzegorz Tuderek, prawdziwa osobowość znana nie tylko w Polsce, ale także w kręgach biznesowych i politycznych na świecie.
 
Do najważniejszych inwestycji realizowanych na przełomie lat 80-tych i 90-tych można z pewnością zaliczyć: Hotel Holiday Inn w centrum Warszawy, biurowiec Kolmexu w Warszawie, biurowce Banku Rozwoju Eksportu i Kredyt Banku, budynek dla koncernu FUJI FILM - nagrodzony nagrodą architektów, a także jedną z największych i najnowocześniejszych w Polsce oczyszczalnię ścieków w Zamościu, Hotel Budimex w Rzeszowie (własność Budimeksu), Halę Macro Cash w Poznaniu (zbudowaną w ciągu 9 miesięcy) i Polsko- Niemieckie Centrum Młodzieży w Olsztynie. W tym czasie na Okęciu powstawała nowoczesna wieża kontroli lotów.
 
Jedną z najbardziej prestiżowych inwestycji Budimeksu była budowa największego w Polsce i siódmego co do wielkości w świecie kościoła - Sanktuarium Maryjnego w Licheniu koło Poznania. W tej imponującej świątyni na poziomie ołtarza głównego w nabożeństwie może uczestniczyć 10 tysięcy wiernych. Prace budowlane dobiegły końca w 2004 roku. Dziełem Budimeksu jest także położone na warszawskiej Ochocie Osiedle Szczęśliwice.

Z dokonań zagranicznych Budimeksu warto wspomnieć odrestaurowaną Filharmonię Narodową w Wilnie, rozległe osiedle w Andreapolu w Rosji czy osiedle ponad 100 domów jednorodzinnych pod Poczdamem. We Frankfurcie firma zbudowała kompleks pomieszczeń biurowych Akuleum i biurowiec Victoria. Za rekonstrukcję budynku Villa Ida Fundacja Kultury miasta Lipsk przyznała Budimeksowi Nagrodę Roku. Równie ważne projekty prowadzone przez znakomitych fachowców Budimeksu to m.in. Międzynarodowe Centrum Szkoleniowe w Mińsku, Hotel Na Jasnej Polanie, oczyszczalnia ścieków w czeskim Krumlov, a także zespół budynków sądu i prokuratury we Frydku Mistku.


 
Bardzo ważnym elementem polityki firmy była zawsze działalność społeczna, dobroczynna i charytatywna. I tak w Ostaszkowie Budimex ufundował tablicę upamiętniającą mord katyński, a w Moskwie, na Cmentarzu Dońskim, wystawił grób zmarłemu w więzieniu ostatniemu dowódcy AK generałowi Okulickiemu i ministrowi Jasiukowiczowi. Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie Budimeksu w renowację słynnego, owianego zakazaną legendą Cmentarza na Rossie oraz przywrócenie dawnej świetności miłemu sercu każdego Polaka dworkowi rodziny Mickiewiczów w Nowogródku. Moskiewska Polonia zapamięta natomiast wsparcie Budimeksu w odbudowie kościoła na Małej Gruzińskiej. Warta podkreślenia jest także opieka firmy nad Cmentarzem Powązkowskim.

LATA 1998-2008

W Europie, w bloku krajów postkomunistycznych, trwają przemiany społeczno-polityczne, będące efektem wydarzeń 1989 roku. W lutym 1998 r. ratyfikowano konkordat pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Watykanem. W połowie roku w Warszawie została oddana do użytku stacja metra Centrum; długość jedynej w Polsce linii metra osiągnęła wówczas 12 km. W marcu 1998 roku Polska rozpoczęła rozmowy akcesyjne z Unią Europejską, by sześć lat później, 1 maja 2004 roku, zostać jej członkiem. W czasie, kiedy Polacy rozpoczęli starania o przystąpienie do UE, Francuzi zdobyli pierwsze Mistrzostwo Świata w piłce nożnej, Pete Sampras zwyciężał w Wimbledonie, a w wyścigach Formuły 1 triumfował Mika Hakkinen. Świat muzyczny pożegnał wielkiego Franka Sinatrę.

Dla Budimeksu przełom XX wieku oznaczał trwały, stabilny rozwój i kolejne sukcesy. Po dziewięciu latach przemian politycznych i gospodarczych w Polsce, w 1998 roku, Budimex wkroczył w czwartą dekadę działalności. W październiku 1997 roku, po długoletniej prezesurze Grzegorza Tuderka, Rada Nadzorcza holdingu powołała na stanowisko prezesa Marka Michałowskiego.

W 1998 roku Grupa Budimex zatrudniała ponad 7 tys. pracowników i zanotowała ponad 10-proc. wzrost obrotów w stosunku do roku poprzedniego. Wśród najważniejszych kontraktów zawartych w tym czasie należy wymienić budowę siedziby Warty w Warszawie, oczyszczalni ścieków dla Gdańska oraz rozbudowę Centrum Dydaktyczno-Klinicznego Akademii Medycznej w Łodzi.

W 1999 roku w wyniku połączenia spółki Unibud i Budimeksu Warszawa powstał Budimex Unibud. 30 listopada tego samego roku dokonała się fuzja Budimeksu Poznań z Budimeksem SA.
Siedziba Budimex Stawki

Poznańska firma pełniła rolę centrum generalnego wykonawstwa w Polsce zachodniej i północnej. Nie był to jednak koniec przemian; Budimex SA został inwestorem strategicznym Mostostalu Kraków, a rok później dokonano fuzji obu spółek.

W kwietniu 2000 roku potencjał Budimeksu wzrósł dzięki pozyskaniu nowego inwestora strategicznego, hiszpańskiej Grupy Ferrovial
W 2002 roku w wyniku połączenia Budimeksu Poznań, Budimeksu Unibud, Dromeksu i Mostostalu Kraków powstaje Budimex Dromex W następnych latach do spółki włączone zostają także: Budimex Olsztyn i Dromex Cieszyn.
 
Przez całe dziesięciolecie firma odnosiła sukcesy. Inwestycje realizowane przez Budimex były wielokrotnie nagradzane w konkursach branżowych. I tak za budynek biurowy LOT-u w Warszawie firmie przyznano Platynowe Wiertło (nagroda firmy Bosch), w tym samym konkursie wyróżniono budynek mieszkalny Rondo przy Rondzie Wiatraczna. Centrum Konferencyjne Magda w Licheniu Starym zostało natomiast wyróżnione w konkursie Złoty Klucz, zorganizowanym przez Polskie Zrzeszenie Hoteli.

W konsorcjum z innymi firmami Budimex budował kolejne odcinki warszawskiego metra, a także most na Bugu na przejściu granicznym z Białorusią - Kukuryki- Kozłowicze. Budimex jest także realizatorem ważnych inwestycji komunikacyjnych - Terminalu na Lotnisku Ławica, Trasy Siekierkowskiej, Mostu Kotlarskiego w Krakowie, południowej obwodnicy Krakowa oraz dwóch odcinków autostrady A2, a także budowli sakralnych - sanktuarium w Łagiewnikach i ukończonej w 2004 roku Bazyliki w Licheniu. Wśród ważnych realizacji firmy warto także wymienić budynki SGGW w Warszawie i obiekty Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie.
 
Historia Budimeksu dowodzi, że dzięki rzetelnej pracy naszych znakomitych fachowców oraz sprawnemu i nowoczesnemu zarządzaniu rozwijamy się i odnosimy sukcesy. Pozostawiamy po sobie trwały ślad – drogi, mosty, budynki biurowe i mieszkalne, szkoły, a nawet obiekty sakralne.

Grupa Budimex dziś to kilkanaście firm. To także grupa pracowników, którzy budują przyszłość w przenośni i dosłownie. Bez wahania możemy powiedzieć, że jesteśmy dumni z efektów naszej pracy.

LATA 2008-2018

Rok 2008 wstrząsnął światową gospodarką – upadek amerykańskiego banku Lehman Brothers stał się symbolicznym początkiem światowego kryzysu finansowego. Na jego tle, Polskazostała okrzyknięta „zieloną wyspą”, którą problemy gospodarcze dotknęły w stosunkowo niewielkim stopniu. W kraju nabierała właśnie tempa realizacjapierwszej pełnej unijnej perspektywy finansowej, a ambitne plany inwestycyjne dodatkowo podkręcane były przez przygotowania do organizacji – wespół z Ukrainą – Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

W czasie gdy Amerykanie po raz pierwszy w historii wybrali na prezydenta Afroamerykanina i pożegnali króla muzyki pop Michaela Jacksona, a Szwedzka Akademia uhonorowała literacką nagrodą Nobla pieśniarza Boba Dylana, Budimex rozpoczął jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą,dekadę swojej dotychczasowej działalności. Wtedy gdy warszawiacy zyskali możliwość przesiadania się między dwiema liniami metra, a wyznacznikiem komfortu w podróży koleją stało się Pendolino, spółka z konsekwencją umacniała pozycjęlidera na rynku budowlanym. Nieodłączną częścią tego procesu były zmiany w strukturze oraz sposobie zarządzania spółką.
W roku 2009 dokonała się fuzja Budimeksui Budimeksu Dromeksu, która zaowocowała zoptymalizowaniem – tak pod względem organizacyjnym, jak i finansowym – działalności prowadzonej odtąd pod jednym szyldem – Budimex SA. W tym samym roku kierownictwo w spółce, po Marku Michałowskim,przejął Dariusz Blocher.
Budimex zaznacza swoją obecność na mapie Polski wznosząc obiekty w odpowiedzi na różne potrzeby – od Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach po Terminal Portu Lotniczego w Świdniku. Przebudowuje i modernizuje, uznawany za jeden z najpiękniejszych w kraju, dworzec kolejowy we Wrocławiu, buduje także część autostradowej obwodnicy tego miasta.
W roku 2012 otwiera się na zupełnie nowy obszar działalności. Wraz z Ferrovial Services zakłada spółkę FB Serwis, która świadczy usługi w zakresie utrzymania budynków,  obiektów przemysłowych, infrastruktury drogowej i oświetlenia oraz gospodarki odpadami.W 2014 roku Budimex zwiększa – do ponad 92 proc. – swoje udziały w firmie Elektromontaż Poznań, aby w kolejnych latach objąć blisko 100%. Koncentrując się jednak wokół tego, co stanowi podstawową działalność,sprzedaje (w roku 2013) Budimex Danwood, spółkę zajmującą sięprodukcją drewnianych domów w konstrukcji szkieletowej.

Tymczasem na krajowym rynku mamy do czynienia z boomem inwestycyjnym związanym z Euro 2012. Powstają przede wszystkim nowe stadiony, dworce, drogi. W Polsce pojawiają się firmy z różnych stron świata zainteresowane udziałem w dzieleniu tortu,jakim miał być „największy plac budowy w Europie”. Na rynku jest silna konkurencja cenowa, na którą w przypadku inwestycji drogowych nakłada się niemożliwy do przewidzenia, sięgający kilkudziesięciu procent wzrost cen asfaltu. Lata 2011-2012 kończą się bankructwem wielu firm budowlanych. Budimexwychodzi z tego okresu obronną ręką. W roku 2013 pozostaje najbardziej wartościową spółką budowlaną notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a wzrost cen akcji Budimeksu sięga w tym czasie 89 proc.

Podążając za koniunkturą, spółka umacnia się na rynku infrastruktury drogowej. Żeby efektywniej zarządzać ryzykami na kontraktach, które coraz częściej są ogłaszane w formule zaprojektuj i buduj, w 2014 roku Budimex postanawia rozwinąć własne biuro projektowe. Czas pokazał, że była to dobra decyzja.

W 2015 r., u progu kolejnej unijnej perspektywy finansowej,Budimex buduje niemal co czwarty kilometr drogi w Polsce,biorąc dużą odpowiedzialność za tworzenie nowoczesnej sieci dróg szybkiego ruchu. Gdy w lipcu 2016 roku Polacy cieszą się z ukończenia pierwszej autostrady, która pozwoliła bez przeszkód przejechać od granicy do granicy, wstęgi przecinane są na kontrakcie zrealizowanym przez konsorcjum, na czele którego stoi Budimex (na marginesie, odcinek ten Budimex przejął po innym wykonawcy, który nie wywiązał się z zadania). Wcześniej udziałem Budimeksu była także budowa innych odcinków autostrady A4 – bo o niej mowa. Pomiędzy Dębicą a Rzeszowem, odcinek „rzeszowski” i dalej od Rzeszowa do Radymna w sumie Budimex wybudował 144 km autostrady. Spółki nie zabrakło także na budowach tras A2 i A1, jak i obwodnic miast, na które czekały lokalne społeczności w różnych częściach kraju–Augustowa, Ostródy, a w późniejszych latach Jarocina, czy Gniezna. Przy ich realizacji firmie wszędzie przyświecała zasada: jak najszybciej oddać drogę kierowcom, jak najmniej przeszkadzać mieszkańcom.

W roku 2013 Budimex kończy budowę mostu przez Wisłę w Kwidzynie –obiektu typu extradosed o wówczas najdłuższym przęśle w Europie, który to rekord spółka pobija ponownie w roku 2017, wykonując most w ciągu drogi krajowej DK-16 z dwoma przęsłami o długości 206 m. Wlatach 2013-2015 spółka realizuje pierwszą od lat 70., budowaną od podstaw dwutorową linię kolejową – Pomorską Kolej Metropolitalną, która obecnie odgrywa znaczącą rolę w systemie transportu publicznego Trójmiasta.

Na początku 2016 r. kończy się budowa jednej z pierwszych w Polsce instalacji termicznego przekształcania odpadów w energię elektryczną i cieplną, którą Budimex wykonał dla Białegostoku. Firma buduje obiekty elektroenergetyczne (blok energetyczny w ElektrowniTurów czy montaż i modernizacja instalacji odazotowania i odsiarczania spalin w Elektrociepłowni Siekierki), a także infrastrukturę lotniczą (jak choćby w Szymanach, na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina, w Pyrzycach, Goleniowie), centra kongresowo-konferencyjne (jak ICE Kraków), hotele (np. DoubleTree by Hilton w Łodzi), szpitale (w tym Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku), stadiony (m.in. Arki Gdynia czy Arena w Lublinie), uczelnie (m.in. na potrzeby studentów Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego), biurowce (jak innowacyjny i ekologiczny biurowiec z certyfikatem BREEAM, czyli poznański Pixel będący siedzibą właściciela platformy sprzedażowej – Allegro).
Spalarnia Białystok

Budimex jest także tam, gdzie zmienia się przestrzeń publiczna – jak w przypadku placu Litewskiego w Lublinie czy projektu City Park w Poznaniu,w ramach którego w nowoczesną, prestiżową przestrzeń zamienił się teren dawnych koszar wojskowych. Zabezpiecza także brzegi morskie, jak ten przy plaży w Jarosławcu czy Darłowie.Rozszerzając swój zakres działalności w roku 2017 Budimex zawiera pierwszy kontrakt na budowę gazociągu Czeszow – Kiełczów.

Realizowane przez Budimex inwestycje zbierają liczne nagrody – gdyby podać tylko kilka przykładów: Mostowe Dzieło Roku 2012 oraz nagroda specjalna w konkursie V edycji Konkursu Mostowego im. Maksymiliana Wolffadla mostu w Kwidzynie, Budowa Roku 2012 za przebudowę dworca PKP we Wrocławiu,a także nagroda specjalna za najlepszą modernizację obiektu historycznego dla tej samej inwestycji, Budowa roku 2012 za węzeł Karczemki na obwodnicy Trójmiasta,czy za biurowiec Pixel.
Społeczeństwo korzysta z udanych realizacji, afirma się rozwija i rośnie w siłę. W roku2014 Grupa Budimex odnotowała zdecydowane wzrosty we wszystkich obszarach: sprzedaży, wyniku operacyjnym, pozycji gotówkowej, kontraktacji, portfelu zamówień, a także przedsprzedaży mieszkań.W kolejnych latach było już tylko lepiej.
Wyniki uzyskane za rok 2016 uplasowały Budimex na pierwszym miejscu wśród najwięk-szych firm budowlanych w Polsce. Pomimo spadku produkcji budowlano-montażowej aż o 14,5%, Grupa odnotowała wzrost sprzedaży o 8,5% i rekordowy zysk netto na poziomie 410 mln zł.
Budimex jest firmą stabilną, dojrzałą, która wie, jakie wartości kreuje i chce kreować. Dlatego obok nagród, które potwierdzają jakość wykonywanej pracy, nie mniej ważne są te, które doceniają sposób jej funkcjonowania. Od 2011 roku Budimex pozostaje w składzie indeksu RESPECT, który skupia najbardziej odpowiedzialne spółki giełdowe. Znalazł się także w gronie laureatów rankingu Patriotyzmu Polskiego Biznesu, przyznano mu tytuł Best Quality-Employer 2017, został laureatem godła Inwestor w Kapitał Ludzki – nagrody przyznawanej na podstawie oceny dokonywanej przez pracowników – to znów tylko kilka przykładów z ostatniego okresu.
Budimex trafił także do Złotej Szóstki INN: CSR – chodzi o sześć najlepszych firm, które realizują najciekawsze programy w ramach odpowiedzialnego biznesu. Ta część aktywnościnie umyka uwadze rozwijającego się Budimeksu, a wręcz rośnie razem z nim.

Domofon ICE Budimex Dzieciom i Strefa Rodzica Budimex Dzieciom to dwa sztandarowe programy społeczne realizowane przez Budimex. Pierwszy został zainicjowany jeszcze w roku 2010 i trafia do uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej. Charakterystyczny element to plastikowe zawieszki w kształcie telefonu komórkowego, na których znajdują się dane do kontaktu z najbliższymi na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia. Ale tu chodzitakże o szerszy kontekst edukacyjny, związany z promowaniem zasad bezpiecznego zachowania, czy udzielania pierwszej pomocy.
Z kolei Strefa Rodzica to program realizowany na szpitalnych oddziałach dziecięcych.Dzięki niemu Budimex oddaje przebywającym na nich dzieciom i rodzicomzaaranżowane w sposób nowoczesny i atrakcyjny przestrzenie, w których mają możliwość przetrwać okres hospitali-zacji w dobrych, godnych warunkach, co przekłada się na skrócenie czasu leczenia i lepszą współpracę chorych dzieci z personelem medycznym.

Hasło Budimeksu brzmi: podnosimy jakość życia – a to można robić także drobnymi krokami, w każdym wymiarze, także w formule projektów finansowanych przez firmę i realizowanych przez pracowników – wolontariuszy.
W którym miejscu jest dziś Budimex? W jubileuszowy rok wszedł z bardzo dobrymi, ponownie rekordowymiwynikami i historycznie najwyższymportfelem zamówień,przekraczającym 10 mld zł. Pozostaje na silnej pozycji lidera ze zdywersyfikowaną działalnością, w której w ostatnim czasie większego znaczenia nabiera segment kolejowy (12% portfela) i hydrotechniczny (7% zamówień).Jest obecny w pięciu podstawowych segmentach: w drogach, na kolei, w budownictwie mieszkaniowym, niemieszkaniowym i przemyśle. Działa na dwóch rynkach zagranicznych: w Niemczech i na Litwie.
Grupa Budimex zatrudnia ponad 7,5 tys. osób. Budimex Nieruchomości realizuje największy w swojej historii projekt w Krakowie z 3,5 tys. mieszkań, a Mostostal Kraków powiększa swoje moce produkcyjne o nową wytwórnię konstrukcji stalowych i jest gotów do realizacji gazociągów przesyłowych.
 
Budimex patrzy w przyszłość i będzie tam, gdzie będą wyzwania inżynierskie i biznesowe, także na nowych rynkach zagranicznych. Chce być firmą, która wniesie istotną wartość dodaną na każdym etapie inwestycji i jest innowacyjna. Piąta dekada to bowiem także czas, kiedy w Budimeksie powołanospecjalny Zespół ds. Innowacji, którego celem jest lepsze wykorzystanie potencjału firmy w poszukiwaniu nowych technologii oraz stymulowanie wśród pracowników innowacyjnego podejścia do realizowanych zadań.

Copryright 2018 Budimex    email: konkurs@budimex.pl